background

    Na chórze  kościoła były przechowywane dwa duże obrazy przedstawiające św. Jana Nepomucena
oraz św. Rodzinę. Obraz Św. Rodziny był dziurawy i bardzo uszkodzony, Jan Nepomucen trzymał się lepiej. 

    Okazało się, że obraz Św. Rodziny był bardzo czczony przez byłych mieszkańców Wójcic, a ponieważ zbliżał sie Metropolitalny Rok Rodziny - postanowiliśmy ten obraz odnowić i uroczyście intronizować go w kościele
na rozpoczęcie Roku Rodziny. Dzieki ofiarności Parafian tak się stało.

   Obraz ten przedstawia św. Rodzinę na tle kościoła w Wójcicach (wybudowanego w 1825 r.)

     Przed wojną obrazy te znajdowały sie w bocznych ołtarzach: Św. Rodzina z lewej strony - tam gdzie teraz jest ołatrz Serca Pana Jezusa, a św. Jan Nepomucen z prawej strony - tam gdzie teraz jest ołatrz MB Łopatyńskiej
(co widać na starej fotografii)

17a Woitz 1925 Sankt Andreas Kirche 

Oba obrazy powstały w 1900 roku, a namalował je pochodzący ze znanej rodziny malarzy Franz Templer ze Zlatych Hor.

Franz Templer urodził się 09 kwietnia 1854 w Zlatych Horach pod nr 140. Talent do malowania odziedziczył po ojcu. On też nauczył go sztuki malarskiej.  Franz Templer był administratorem  restauracji w Złotych Horach, która stała w pobliżu  nowo powstającego kościoła pielgrzymkowego Marii Panny, gdzie pracował jako zakrystianin. 
Na poddaszu restauracji miał swoją pracownię malarską. Jego twórczość była wyłącznie religijna, a prace które wykonał można spotkać w kościołach wokół Zlatych Hor, Opavy i Bruntalu a także w Polsce. W przeciwieństwie do swojego brata Rudolfa mieszkał całe  życie w Zlatych Horach, gdzie zmarł 5 listopada 1930 roku.

obraz Św. Rodziny i św. Jana Nepomucena:

F.Templer Św. Rodzina01   F. Templer Jan Nepomucen01 

Przed obrazem Św. Rodziny raz w miesiącu modlimy się po Mszy św. w intencji naszych rodzin po czym następuje indywidualne błogosławieństwo rodzin relikwiami św. Andrzeja Apostoła. 
Obraz św. Jana Nepomucena wisi na chórze kościoła.

 

2024  Parafia Wójcice   globbers joomla templates