background

Amalfi – miasto św. Andrzeja Apostoła

amalfi coast pottery shop fountain cathedral 92975 600x450

Pielgrzymując do Italii, pamiętajmy, że 300 km na południe od Wiecznego Miasta, w przepięknej miejscowości Wybrzeża Amalfitańskiego znajdują się relikwie starszego brata św. Piotra Apostoła

Miasteczko Amalfi, położone nad morzem Tyrreńskim, na południe od Neapolu, na stokach gór zwanych Monti Lattari, to jeden z najbardziej uroczych zakątków Włoch. Wspaniała śródziemnomorska przyroda, ciepłe wody błękitnego morza, łagodny klimat i piękno architektury miasteczka przyciągają tu miliony turystów z całego świata.

Można by powiedzieć, że to przypadek, iż Amalfi stało się miejscem przechowywania relikwii św. Andrzeja. Nie zadecydowało o tym jednak wyjątkowe usytuowanie miasta pomiędzy górami a morzem, wywołujące niepowtarzalne wrażenie. Na przybycie relikwii do Amalfi nie miała też wpływu dosyć znacząca pozycja ekonomiczno- polityczna miasta.

 O przekazaniu relikwii Apostoła do Amalfi 8 maja 1208 roku zdecydował zbieg okoliczności i konkretna osoba, która znalazła się w wirze historycznych wydarzeń. Sprowadził je wybitny mieszkaniec tego miasta Piotr Capuano, człowiek o wyjątkowej erudycji i dobrym wykształceniu, który został dostrzeżony przez papieża Celestyna III. Tenże papież mianował go nawet kardynałem. Niestety nie można stwierdzić, jak kard. Capuano doszedł do posiadania relikwii. Spoczywają one w wyjątkowo oryginalnej katedrze amalfijskiej pod wezwaniem Andrzeja Apostoła. Świątynia jest arcydziełem sztuki, w którym elementy gotyckie, romańskie, bizantyjskie, normańskie, a nawet arabskie mieszają się z barokiem. Najoryginalniejsza i najstarsza (XII–XIII wiek) jest wolno stojąca dostojna wieża, która dominuje na wzniesieniu katedralnym.

I tak Andrzej z Betsaidy tworzył historię Amalfi, kształtował życie całej wspólnoty i poszczególnych jej mieszkańców. Amalfi nie miałoby dzisiaj takiego znaczenia bez jego relikwii. W dolnej kaplicy pod ołtarzem znajdują się inne kości jego ciała, natomiast w specjalnym schowku za ołtarzem w tej samej kaplicy umieszczono czaszkę Apostoła. W wigilię wspomnienia św. Andrzeja 30 listopada relikwie są wystawiane na widok publiczny.

Wszystkich, którzy przyjeżdżają do Amalfi, urzeka niepowtarzalne piękno położenia tego miasta. Włoski poeta Renato Fucini (1843–1921) napisał, że „dzień sądu ostatecznego dla tych mieszkańców Amalfi, którzy pójdą do raju, będzie dniem jak każdy inny”, gdyż Amalfi jest tak piękne jak wyobrażalnie piękny może być raj. Tablica z tym cytatem znajduje się w głównej bramie miasta.

Amalfi Coast At Night

amalfi coast excursion by car3

minori beach amalfi

 

2024  Parafia Wójcice   globbers joomla templates