background

Najstarsze witraże - i najcenniejsze -  naszego kościoła pochodzą z wrocławskiej pracowni Adalberta Rednera i wykonane zostały w 1896 roku.
Umieszczone są w przezbiterium i przedstawiają kolejno : św. Józefa, Najświętsze Serce Pana Jezusa, Serce Maryi i św. Antoniego Padewskiego. Pierwotnie witraże te koncentrowały się wokół umieszczonego centralnie za krzyżem ołtarzowym obrazu św. Andrzeja Apostoła.

20

25a

Pod koniec roku 1969 ówczesny proboszcz parafii podjął decyzję o zmianie wystroju kościoła, oraz o jego przemalowaniu. Przy okazji wyjęto obraz św. Andrzeja Ap. a w to miejsce wstawiono istniejący do dziś witraż św. Andrzeja Ap

P1120146a    .23

tak dziś wygląda obraz który był umieszczony w prezbiterium (zdj. S. Kaliciński)

Projektantem witrażu był nieznany z imienia i nazwiska "malarz z Krakowa"
a wykonawcą Zakład Witraży K. Romańczyk z Siemianowic. W prezbiterium umieszczono jeszcze dwa witraże z symbolami eucharystycznymi.

18      19

W nawie głównej wymieniając zbutwiałe okna wstawiono 6 witraży przedstawiających symbolicznie sześć prawd wiary.

01

02

Wykonawcą projektów tych witraży był pan Zygfryd Porada z Gogolina.
Na chórze wstawiono 5 witraży.

11

Koszt tych witraży to ok. 115 tys ówczesnych złotych; jeden witraż na chórze zakupiły Róże Różańcowe, witraż św. Andrzeja Ap. ufundował ks. Kwiatkowski z rodziną.

informacje pochodzą ze źródeł własnych oraz Kroniki parafialnej

2024  Parafia Wójcice   globbers joomla templates